Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji.

2019-04-05

Prosimy o TAK dla zmian na Górkach Czechowskich

Już w najbliższą niedzielę (7. kwietnia) lublinianie pójdą do urn i oddadzą swój głos ws. zagospodarowania Górek Czechowskich. W niedalekiej przyszłości na tym terenie może powstać wyjątkowy w skali Lublina park naturalistyczny, a w jego sąsiedztwie nowoczesne, ekologiczne osiedle. Jakie będą dalsze losy tego terenu? To zależy wyłącznie od nas!

Nie pozwólmy innym decydować za nas! Idźmy na referendum. Głosujmy na TAK!

Głosujemy w lokalach wyborczych. Miejsce głosowania można znaleźć na: https://geoportal.lublin.eu

 

Wierząc, że dobrze odczytujemy płynące od lublinian sygnały, dziś prosimy Państwa o poparcie kolejnej idei związanej z inwestycjami i rozwojem naszego miasta. Chcielibyśmy stworzyć na terenie Górek Czechowskich 75-hektarowy, wyjątkowy w skali całego regionu, największy w Lublinie park naturalistyczny, a następnie przekazać go miastu za złotówkę. Na Górkach Czechowskich może powstać unikatowe miejsce, które będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców – bezpieczne, oświetlone, monitorowane, gdzie wszyscy moglibyśmy spędzać czas wolny w harmonii w naturą. W projektowanym parku moglibyśmy spacerować, biegać, jeździć na rowerach, grać w gry zespołowe na boiskach. Moglibyśmy też odpoczywać, puszczać latawce lub spotykać się z przyjaciółmi na pikniku. Seniorzy mogliby spokojnie obserwować z ławeczek, jak ich wnuki bawią się z innymi dziećmi na placach zabaw, a studenci przygotowywaliby się do egzaminów w otoczeniu sprzyjającym nauce. To wszystko jest możliwe przy wsparciu lublinian, jeśli zagłosują 7 kwietnia w referendum za powstaniem parku.

Pytanie referendalne dotyczy też obszaru sąsiadującego z planowanym parkiem – 30 hektarów terenu przeznaczonego w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę z funkcją usług komercyjnych, handlowych, w tym dużych obiektów handlowych, administracyjno-biurowych czy sportowo-rekreacyjnych. Już dziś można tam zbudować np. galerię handlową, pawilony usługowe, a nawet stadion na kilka tysięcy osób, z dużym parkingiem. Specjaliści zajmujący się architekturą i przestrzenią miejską, jak dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach, wskazują jednak, że są to plany przestarzałe, nieodpowiadające aktualnym potrzebom lublinian. Dlatego zamiast kolejnych przestrzeni komercyjnych proponujemy mieszkania w sąsiedztwie parku.

Utworzenie parku naturalistycznego to nie utopia, tylko realna przyszłość, która może być spełniona na terenie dawnego poligonu w ciągu zaledwie kilku najbliższych lat. W ten sposób moglibyśmy wstrzymać degradację tego miejsca, na którą nieustannie wskazują specjaliści badający lubelską przyrodę, m.in. prof. Marian Harasimiuk. W dodatku czynna ochrona gatunkowa tego terenu ocaliłaby wiele roślin i zwierząt. Pragniemy, aby park powstał jak najszybciej. Chcielibyśmy zakończyć wieloletnią bezowocną dyskusję, dlatego zapraszamy Państwa do współdecydowania o przyszłości Górek Czechowskich i prosimy w referendum 7 kwietnia o głos popierający ideę parku naturalistycznego i zmianę formy zagospodarowania sąsiadującego z nim terenu. Prosimy o pomoc w osiągnięciu kompromisu i stworzeniu zielonej przestrzeni dla nas i kolejnych pokoleń.

                                                                                                                                                                                                          Zarząd TBV

Więcej informacji na: www.gorkiczechowskie.pl

Górki Czechowskie

powrót